DİYARBAKIR YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

 

 

 İlimizde kurulacak olan İl Eğitim Tarihi Müzesi ile ilgili Destek Hizmetlerinden Sorumlu Şube Müdürü Ayşegül AĞIRBAŞ AKOL ve okul Müdürlerinin katkılarıyla yapacakları çalışmalar doğrultusunda Mehmetçik İlkokulu Konferans Salonunda toplantı gerçekleştirildi.
             Söz konusu yapılacak çalışmalar sonucunda eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan materyallerin tedarik edilmesi  ve bu hususların rapor haline getirilmesine yönelik istişarede bulunuldu.
           MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce; Gençlerin; milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; eski ya da yeni sanata yönelik kültür eserleri, müze ve anıtlar gibi milli değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak tarihini ve geçmiş medeniyetlerin öğretilerini gelecek nesillere ve onların yaşantılarına aktarılmasına katkı sağlayan, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; il milli eğitim müdürlüklerince her il’de bir “Eğitim Tarihi Müzesi” oluşturulması planlanmıştır. İlimizde de Ziya Gökalp Anadolu Lisesi’nde İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin kurulmasıkararlaştırılmıştır.
           İl genelinde müzelerin öne konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı haline getirilmesi için İlimiz genelinde Eğitim Tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objelerin temini çalışması yapılmaktadır.
            Bu kapsamda; okul müdürleri ile yapılan toplantıda alınan kararlar doğrultusunda aşağıdaki çalışmaların yapılması ve takvime uyulması gerekmektedir.

- Okul müdürlüklerince öğretmen, öğrenci ve okul çevresiyle (veli, esnaf, memur vs.), materyal temini konusunda yüksek bir duyarlılık oluşturulmasının sağlanması. (Okul giriş ve çıkışlarına konuyla ilgili duyuruların asılması, sözlü olarak iletişime geçilmesi vb). anlatıldı.

-  İl genelinde bulunan eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan obje, yazılı kaynak, kitap, dergi, broşür, katalog, evrak, doküman, yayın, rehber, diploma, görsel kaynak (fotoğraf, video, dia), geçmiş yıllara ait ders kitapları, eğitim araç ve gereçleri vb. tespiti ve teslimi 09.10.2017 tarihine kadar tamamlanması (09.10.2017 tarihine kadar materyallerin teslimi her hafta Cuma günü sürekli yapılması) konusuna değinildi.

-  İhtiyaç duyulması halinde ilçelerde, tarih, sanat tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı ile Görsel Sanatlar branşlarından birer öğretmenin katılacağı bir ekip tarafından materyallerin değerlendirilip müzeye öylece gönderilmesinin sağlanması vurgulandı.

İl Eğitim Tarihi Müzesinin Tanıtımı ve Materyal Temini çalışmasının okul müdürlüklerince yüksek bir duyarlılık ve titizlikle gerçekleştirilmesi hususunda toplantıya katılan idarecilere aktarıldı.

 

18-09-2017

18-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-2017

Yenişehir Mahallesi Hintli Baba 2. Sokak Dış Kapı No 8 Yenişehir/DİYARBAKIR - (412) 228 30 24

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.