DİYARBAKIR YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TEOG ve LYS TERCİHLERİ İÇİN TERCİH DANIŞMA BÜROLARI AÇTI

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ TEOG ve LYS TERCİHLERİ İÇİN TERCİH DANIŞMA BÜROLARI AÇTI

          Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz TEOG ve LYS tercihlerinde öğrencilere profesyonel bir destek sağlamak amacıyla  2017-2018 Eğitim Öğretim yılı için lise ve üniversite adayları için Yenişehir ilçesinde bazı okullarda Tercih Danışma Büroları açtı.               

        Tercih Danışma Bürolarımız TEOG için 14 Temmuz ile 26 Temmuz tarihleri arasında lise adayları; LYS için 18 Temmuz ile 26 Temmuz tarihleri arasında üniversite adayları öğrencilerimize ücretsiz hizmet verecektir. 

TEOG Lise Aday Öğrencileri İçin Tercih Danışma Bürolarımız:

 1. ALİ EMİRİ ORTAOKULU 
 2. YENİŞEHİR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ 
 3. ŞEHİT ÖĞRETMEN NURİYE AK ORTAOKULU 
 4. HAMRAVAT ORTAOKULU 
 5. YOLALTI ORTAOKULU 
 6. ŞAİR SIRRI HANIM ORTAOKULU  (14-26 Temmuz tarihleri arasında hizmet verecektir.)


LYS Üniversite Aday Öğrencilerimiz İçin Tercih Danışma Bürolarımız:

 1. REKABET KURUMU ANADOLU LİSESİ 
 2. YENİŞEHİR REHBERLİK ARAŞTIRMA MERKEZİ 
 3. DİYARBAKIR ANADOLU LİSESİ 
 4. ORHAN ASENA ANADOLU LİSESİ 
 5. DİYARBAKIR MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ 
 6. DİCLE MESLEKİ ve TEKNİK ANADOLU LİSESİ (18-26 Temmuz tarihleri arasında hizmet verecektir.)

     

Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüsamettin ATLI:            

        “Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında, öğrencilere ve velilere yönelik rehberlik hizmeti verilirken, tercih yapılacak okulların fiziki koşulları, ulaşımı, yüzdelik dilimi gibi bilgiler konularında da yardımcı olunuyor. Ayrıca öğrencinin kendini tanıması, becerilerini fark etmesi, bir üst eğitim olan üniversiteden beklentilerini, tercihi yapılacak okulun mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını, okulun yakın ve uzak çevresini, öğrencinin lise sonrası hedeflerinin belirlenmesi konusunda rehberlik hizmeti verilmektedir.          

    Oluşturulan danışmanlık komisyonu ile ilgili Müdürlüğümüz öğrencilerimizin ve öğrenci velilerimizin tercih sürecinde sağlıklı tercih yapmalarını sağlamayı amaçlıyor. Öğrencilerin bu komisyonlara mutlaka müracaat etmelerini ve bu komisyonlarımızın tavsiyelerini önemsemelerini istiyoruz. Çünkü okul seçimi, ilerideki tercihleri de belirleyecek bir seçimdir. Bu dönemde öğrencilerin, bir rehberle birlikte tüm bilgileri ortaya koyup kendilerini bilimsel kriterlerle değerlendirecek danışmanlık hizmetine ihtiyacı var. Öğrenci velilerimiz tercihlerini yaparken özellikle il ve ilçe dışında olan okulların yurt ve barınma imkânlarını iyi araştırmaları gerekmekte ve öğrencilerimizle görüş birliği içinde tercihlerini yapmaları gerekmektedir. Öğrencilerimizin duygusal  değişmelerini anne ve babalarımız iyi gözlemlemeli, çocuğun ailesinden ayrıldığında yaşayabileceği sıkıntılarla baş edip edemeyeceğini göz önüne alarak tercih yapmaları gerekmektedir. Çocuklarımız il dışındaki okulları tercih edip yerleştikten sonra tekrar kendi memleketlerine nakil yoluyla gelmeye çalışıyorlar. Bu durumda olan öğrencilerimiz okullarına alışmakta güçlük çekmektedir. Nakil başvurusu yapılan okul kontenjanlarının doluluğu nedeniyle nakillerinde sıkıntılar yaşanabilmektedir.” dedi.    

 

 

  10-07-201710-07-2017

 

 

 

Yenişehir Mahallesi Hintli Baba 2. Sokak Dış Kapı No 8 Yenişehir/DİYARBAKIR - (412) 228 30 24

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.