DİYARBAKIR YENİŞEHİR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİŞEHİR KAYMAKAMLIĞI VE YENİŞEHİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÖRNEK DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ

YENİŞEHİR KAYMAKAMLIĞI VE YENİŞEHİR İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÖRNEK DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ

Milli ve Manevi değerlere bağlı bir gençlik için Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak hazırlanan Değerler Eğitimi Projesi Etkinlikleri Açılış Töreni Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.  

Açılış törenine Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali Atilla, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar Kartal, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüsamettin Atlı, ilgili kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programGüzel Sanatlar Lisesi Öğrenci Korosunun canlı performansı ve ardından Yenişehir Değerler Eğitimi Tanıtım Videosu gösterimi ile devam etti.  

Programda bir konuşma yapan Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanı Serdar KARTAL, ´Bu projeyi kendi devletimizin, belediyemizin imkanlarıyla devletimizin okullarında inşallah siz değerli öğretmenlerimiz sayesinde en güzel şekilde uygulayacağız´ dedi.

Kartal, “Öncelikle bu güzel projeyi planlayan ve daha sonra da uygulayacak olan değerli öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, Milli Eğitim camiamızın yöneticilerine yürekten teşekkür etmek istiyorum. Hepimizin malumu olduğu üzere medeniyetimiz 300-350 yıldır büyük bir gerilemenin içindedir. Tabi hepimizde bunun sebeplerini çok iyi bilmekle beraber bunun temel sebebi teknikteki, eğitimdeki ve kültürdeki gerileme olarak karşımıza çıkıyor. Bu Alimin atının ayağından çıkan çamuru kendisi için bir şeref olarak kabul eden hükümdarların şeref asrının sona ermesinden sonra devletimizde bir takım sıkıntılar meydana gelmeye başladı. Medeniyetimizde bir takım sıkıntılar gelmeye başladı. İlmin ve alimin aleyhine hurafelerin ve cehaletin nüfuz kazanması sayesinde milletimizin milli karakteri zedelendi. Bu şekilde 350 yıllık bir gerileme sonucunda büyük Osmanlı İmparatorluğunu kaybetmek durumunda kaldık. 17. Yy da Celali İsyanları ile boğuştuk, onları şiddet ile bastırdık. 18. Yy da ıslahatlara giriştik. 19.-20. Yy da bu ıslahatlarımızı dışarıdan aldığımız tedbirlerle, yönlendirmelerle, çeşitli müesseseler ve okullarla daha da geliştirdik. Fakat yaptığımız işlerin özüne yeterince dokunamadık ve yeterince ilerleme sağlayamadık. Bugün uluslararası değerlendirme yaptığımız kuruluşlara baktığımızda teknik açıdan eğitimimizin çokta ileri bir noktada olduğunu söyleyemeyiz. Nitekim Değerli büyüğümüz, başkomutanımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi eğitim ve kültür politikalarında gerçekten istediğimiz noktada değiliz. Bugün çocuklarımızın matematik ve fen algılama, problem çözme yetenekleri OECD ülkelerinin çok gerisindedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çok gerisindedir. Bunun için öğretmenlerimize çok büyük görevler düşmektedir. Tabi ki biz devlet olarak eğitimin standartlarını en iyi şekilde sağlamak durumundayız. Dersliklerimizi arttıracağız, teknik donanımlarını arttıracağız. Fakat önemli olan öğretmenlerimizin bu konudaki mücadele azmidir. İnşallah bundan sonra bu konuda daha fazla gayret edeceğimizi düşünüyorum. Yine ahlaki gelişim noktasında da gerçekten istediğimiz seviyede olduğumuz söylenemez ve bizim gerek gelenek ve göreneklerimizden kaynaklanan gerek dini terbiyemizden kaynaklanan manevi milli değerlerimizi çocuklarımıza okullarımızda çok daha iyi bir şekilde vermemiz gerekiyor. Onları terör batağına, uyuşturucu batağına saplamamak için toplumumuza katma değer üreten kendini gerçekleştirmiş, kendini en iyi şekilde tanımlayabilecek şahsiyetli bir insan duruşu kazandırmak için bu projeye   ihtiyacımız var.” dedi.

Konuşmaların ardından davetlilere kokteyl verildi.

 

 

19-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-2018

Şehitlik Mah. Mehmet Akif Ersoy Bulvarı 58. Sokak No 2 Yenişehir / DİYARBAKIR - (412) 228 30 45 (412) 228 30 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.